Název projektu: Innovation and creativity mentality advancement in SMEs (INCREMENTA)
Odborný garant PEF: prof. RNDr. Jaroslav Havlíček, Ing. Tomáš Šubrt, Ph.D.
Řešitel PEF: Katedra systémového inženýrství - doc. Ing. Ludmila Dömeová, CSc., Ing. Kateřina Drahotová, Ph.D. a prof. RNDr. Jaroslav Havlíček, Katedra řízení - CSc., Ing. Tereza Jedlanová a doc. Ing. Tomáš Šubrt, Ph.D.
Rozpočet (ČZU): 40 688 EUR
Rozpočet (PEF): 40 688 EUR
Doba řešení: 2018 - 2020
Poskytovatel: Erasmus+
Registrační č. projektu: 2018-1-IE01-KA202-038789
Kontaktní osoba: doc. Ing. Ludmila Dömeová, CSc.
www: http://www.creativityandcollaboration.com
Facebook: https://www.facebook.com/Incrementaproject/
INCREMENTA je projekt, který podporuje inovační a kreativní postupy v malých a středních podnicích. Je určený pro malé a střední podniky, školitele, výcvikové a vzdělávací organizace na úrovni učilišť a středních odborných škol a pro akademiky, kteří se zabývají obchodní činností, podnikáním a inovacemi. Cílem projektu je vyvinout a šířit inovativní nástroje a materiály týkající se managementu spolupráce a kreativity v malých a středních podnicích.
Přínosy pro malé a střední podniky
Implementace managementu inovací je přínosná pro malé a střední podniky zejména z těchto důvodů:
- Zvyšování konkurenceschopnosti
- Schopnost rychle reagovat na změny, přizpůsobit se jim a zvládat výzvy
- Rozvoj průřezových dovedností, kreativity a spolupráce
- Rozvoj kompetencí, které umožní malým a středním podnikům vyškolit vlastní zaměstnance
Projekt INCREMENTA se zabývá vývojem efektivních vzdělávacích metod a materiálů, které pomohou podnikům v adaptaci na tržní prostředí a novou ekonomickou situaci. Metody a materiály těsně navazují na Inovační standard – část 5 CEN/TS 16555-5:2013.
Výstupy:
- IO1 Příručka managementu inovací pro malé a střední podniky, která se zabývá managementem kreativity a spolupráce
- IO2 Tréninkový program pro malé a střední podniky týkající se managementu kreativity a spolupráce
- IO3 Online platforma zaměřená na podporu inovací v malých a středních podnicích, zejména na podporu kreativity a spolupráce
Výstupy je možné si vypůjčit na Katedře systémového inženýrství u doc. Ing. Ludmily Dömeové, CSc.
- Podporovat implementaci systému managementu inovací v malých a středních podnicích
- Poskytovat návod na zavedení Systému managementu inovací
- Rozvíjet základní a průřezové dovednosti při použití inovativních metod
- Podporovat kreativitu a spolupráci v malých a středních podnicích
- Seznámit podniky se Standardem CEN 16555-5 Inovace
- Poskytovat výukové materiály vycházející ze standardu CEN 16555-5 Management inovací – Část 5 a 6
- Vyvinout vysoce kvalitní výukový systém na středoškolské úrovni
- Přispět k profesionálnímu rozvoji učitelů a školitelů středních škol
- Usnadnit adaptaci malých a středních podniků na novou ekonomickou situaci
- Usnadnit adaptaci malých a středních podniků na moderní ekonomické potřeby
- Příručka Systém managementu inovací pro malé a střední podniky
- Vzdělávací program pro systém managementu inovací v malých a středních podnicích
- On-line platforma pro inovace v malých a středních podnicích
- Efektivní výukové metody, které mohou pomoci malým a středním podnikům rychle reagovat na změny, přizpůsobit se jim a řešit vzniklé výzvy
- Výukové materiály, které napomohou adaptaci na moderní ekonomické potřeby; budou obsahovat prakticky zaměřené prvky a prvky vedoucí k rozvoji inovativních podnikatelských dovedností
- Profil kompetencí osob, které budou zodpovědné za zavedení a udržení systému managementu inovací v podniku
National University of Ireland, Galway
Univerzita se umístila mezi 250 nejlepšími univerzitami na světě (hodnocení QS a Times Higher World University Ranking 2017). NUI Galway je výzkumně orientovaná univerzita s 2000 zaměstnanci a 17 000 studenty. Výzkumné centrum NUI Galway se zaměřuje na tvorbu, rozvoj a analýzu nových procesů a systémů. Jejich výzkumné projekty modelují reálný svět jako dynamický systém a analytické modely a rámce, které poskytují hluboký náhled do toho, jak organizace úspěšně řídí inovativní procesy. Výzkum je provázán s praxí a zohledňuje požadavky a společně vyvíjená řešení.
IDEC
IDEC je vzdělávací a konzultační agentura se sídlem v řeckém Pireu. Její aktivity zahrnují výuku, výcvik, konzultace, řízení kvality, evaluaci a vývoj ICT řešení pro veřejný i soukromý sektor. Klienty IDECu jsou malé a střední podniky, ale také velké řecké firmy z různých sektorů. Spolupracuje s více než 600 subjekty v celé Evropě a s přibližně 300 experty z různých oborů. IDEC má zkušenosti s vývojem systémů pro řízení kvality v řeckých vzdělávacích centrech a získalo akreditaci jako centrum celoživotního vzdělávání.
KISMC
Klub znalostí, inovací a strategického managementu (KISMC), se sídlem v Bulharsku, je nezisková organizace založená experty zaměřenými na inovaci a management, kouči a konzultanty pro posílení managementu znalostí a inovací v Bulharsku a podpoře inovačního ekosystému v regionu.
TREBAG Intellectual Property- and Project Manager Ltd.
TREBAG je maďarská soukromá společnost a živá laboratoř s velkou sítí osob a organizací zainteresovaných v odborném vzdělávání. Společnost byla založena v roce 1989 jako německo-maďarská společnost, od roku 1994 je vlastníkem maďarská soukromá osoba. TREBAG se významně podílí na zprostředkování kontaktu mladé generace a podnikatelského sektoru.
Hospodářská a obchodní komora Lodž (LCIC)
LCIC spojuje 400 společností z regionu Lodž v Polsku. 85% z nich jsou malé a střední podniky ze stavebnictví a textilního průmyslu. Základním cílem je práce pro organizace, které sdružuje. Podporuje podnikání a pomáhá založit vlastní firmu pomocí grantů, poradenství mentorování a programů pro vzájemnou spolupráci. LCIC nabízí služby pro podnikatele, jako jsou certifikáty originality zboží, legalizace dokumentů a elektronické podpisy.
Inovační nadace CECOT (FCI)
FCI je sdružení podnikatelů, která reprezentuje zájmy svých členů a asociací má vliv na veřejný sektor a společenské organizace. Nabízí přímé i nepřímé služby a profesionální poradenství pro zvýšení konkurenceschopnosti organizací. Hlavním cílem je podpora aktivit, iniciativ a originálních nápadů, které přispívají ke zlepšení výkonnosti podniků a ekonomickému růstu.
Asociace soukromých společností
Asociace soukromých společností je vlivná organizace zaměstnavatelů s více než 2000 členy z celého Řecka. Byla založena v roce 1922 a podílela se na vzniku Univerzity v Pireu. Založila Ústav mezinárodních vztahů, Nadaci pro studium a Rozvoj obchodu a Helénské mediační a arbitrážní centrum. Obecným cílem je bránit a podporovat zájmy svých členů v právním, ekonomickém a sociálním smyslu v rámci ekonomického rozvoje země.