Studenti bakalářských programů volí téma bakalářské práce ve 4. semestru, studenti magisterských oborů/programů volí téma diplomové práce v 2. semestru studia. Studenti se zpravidla přihlašují na konkurzy rámcových témat závěrečných prací, které vyhlašují vedoucí prací z jednotlivých kateder PEF. Volba tématu probíhá prostřednictvím Univerzitního informačního systému (konkrétně v části Portál studenta > Rozpisy témat > Témata k závěrečným pracím > Seznam témat > tlačítko pro přihlášení lze nalézt po rozkliknutí daného tématu) v termínech stanovených harmonogramem PEF. Podrobnější návod k volbě témat závěrečných prací je uveden v souladu s termínem volby v zásadních informacích na úvodní stránce UIS po přihlášení. Vypsaná rámcová témata si lze zobrazit i před termínem volby v UIS, konkrétně přehled rámcových bakalářských témat zde a diplomových témat zde. Vypsaná rámcová témata jsou aktualizována (přidávána, rušena, upravovány termíny konkurzů apod.) ještě několik dní před stanoveným termínem volby témat.
Téma bakalářské i diplomové práce si studenti volí podle svého studijního oboru/programu a odborného zaměření příslušných kateder. Také by měla být zohledněna další specializace a specifické zájmy studenta, případně zájmy podniku, se kterým student spolupracuje nebo chce spolupracovat, a významným faktorem může být i praktická využitelnost daného tématu, která může znásobit studentovo úsilí a zájem. Neméně důležitá je při volbě závěrečné práce i osoba (osobnost) vedoucího práce, který má být odborným garantem, dohlížitelem, průvodcem, koordinátorem, koučem a nakonec i posuzovatelem práce.
V případě, že student u konkurzu neuspěje, může se po elektronickém zamítnutí pedagogem nebo vlastním odhlášení z konkurzu přihlásit na další konkurz. Pokud již žádné konkurzy k dispozici nejsou, může student hledat vedoucího práce individuálně mezi vedoucími prací, kteří přijali málo řešitelů dle výše uvedeného přehledu rámcových témat.
Dále doporučujeme uvedený postup a časový harmonogram pro předkládání bakalářských prací a diplomových prací.
Spolupráce studenta s vedoucím začíná založením zadání závěrečné práce vedoucím práce v UIS. Poté, co vedoucí založí studentovi zadání závěrečné práce, zobrazí se studentovi v Portálu studenta u daného studia ikonka závěrečné práce (knihy). Pokud student nevidí danou ikonku závěrečné práce, nebylo mu po schválení tématu zadání vedoucím založeno a je nutné se domluvit s vedoucím práce na založení zadání závěrečné práce. Studenti zpracovávají své závěrečné práce v souladu s pokyny danými v zadání práce, které po dohodě se studentem připravuje vedoucí práce - případně může vedoucí práce odemknout zadání pro úpravu studentovi. Zadání práce se vyhotovuje v UIS a musí být schváleno (tj. opatřeno elektronickým podpisem) vedoucím katedry do poloviny května, na které je práce zadána, následně vedoucím katedry, garantem studijního programu a děkanem PEF. Aby byl schvalovací proces postoupen vedoucímu katedry a následně garantovi studijního programu a panu děkanovi, musí nejdříve zadání práce schválit vedoucí práce.
Vedoucí práce také určuje podmínky udělení jednotlivých zápočtů za závěrečnou práci a praxi s ní spojenou a uděluje studentům zápočty. Založení zadání a zpracování části literární rešerše do konce června je předpokladem pro udělení prvního zápočtu za závěrečnou práci (předmět Bakalářská práce 1 ve 4. semestru bakalářského studia, předmět Diplomová práce 1 ve 2. semestru magisterského studia).
Za odevzdaní kompletní literární rešerše do konce října student získává druhý zápočet. Praktickou část práce by měl student odevzdat do konce února. Poslední třetí zápočet student získává za odevzdání kompletně zpracované bakalářské práce do poloviny března, za odevzdání kompletně zpracované diplomové práce do konce března . Vždy je třeba brát zřetel na konkrétní individuální požadavky na odevzdání práce od svého vedoucího práce.