Mezinárodní setkání vědeckých pracovníků a odborníků z oblasti ekonomiky, managementu, obchodu, informatiky, sociologie a rozvoje venkova Agrarian Perspectives XXVIII., které se uskutečnilo na půdě České zemědělské univerzity v Praze ve dnech 18. – 19. 9. 2019, bylo zahájeno panelovou diskusí „Malé vs. velké podniky“.
Role moderátorky diskusního setkání se již tradičně ujala MVDr. Milena Vicenová. Obsazení panelu ve složení Ing. Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje; prof. Ing. Lukáš Čechura, Ph.D., pracovník katedry ekonomiky Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze; doc. Ing. Tomáš Doucha CSc., výzkumný pracovník se zaměřením na ekonomiku agrárního sektoru a zemědělskou ekonomiku; Ing. Jan Miller, farmář; Ing. Martin Pýcha, předseda Svazu zemědělských družstev; Ing. Pavel Sekáč, Ph.D., náměstek pro řízení Sekce pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání MZe ČR; Ing. Miroslav Zámečník, ekonom a publicista a Ing. Jiří Zelenka, předseda představenstva ZD Krásná Hora a.s. slibovalo názorově pestrou diskusi.
Na dotaz moderátorky Mileny Vicenové, zda páteří ekonomiky jsou spíše malé a střední, nebo velké podniky jako první reagoval Miroslav Zámečník. Takto otázku není potřeba klást. Malé podniky se z logiky věci jednoduše uplatňují tam, kde nelze využít úspory z rozsahu. Co je podstatné ve vztahu k rozvoji ekonomiky je fakt, že malé a střední podniky jsou zpravidla vysoce specializované a zaměstnávají vzdělané a kvalifikované pracovníky. Největší ekonomickou výzvou České republiky by tak mělo být zvýšit významně počet malých a středních firem, které umí dosáhnout vysoké přidané hodnoty na pracovníka. Firem s vysokým podílem investic do vývoje, inovace a dalšího vzdělávání do zaměstnanců. Naopak podpora investic velkých firem v České republice přílišný význam nemá. Většina těchto firem k nám přichází díky nákladovým výhodám (cena práce) a geografické pozici. Jakmile nákladová výhoda zmizí a neobjeví se výhoda jiná, opustí nás bez ohledu na další pobídky.
Zkušenosti ze své profese přidal Josef Bernard, který konstatoval, že velké firmy u nás zaměstnávají vysoký podíl cizinců. Ve chvíli, kdy velké firmy přesouvají svoji výrobu za „levnější prací“, nezaměstnaní cizinci zde zůstávají, což mimo jiné vytváří sociální problémy. To se u malých a středních firem v takové míře neděje. Upozornil také na to, že česká ekonomika ztrácí pozici nejefektivnější ekonomiky post komunistických zemí. Na otázku, proč tomu tak může být, uvedl srovnání s německou ekonomikou. V malých a středních firmách je tam zaměstnáno 75 % zaměstnanců a produkují 50 % HDP. V České republice je v malých a středních firmách zaměstnáno 50 % zaměstnanců a produkují jen cca 25 % HDP. Považujeme-li německou ekonomiku za jednu z nejvýkonnějších na světě, je třeba se ptát, zda v České republice není něco špatně?
Zemědělský pohled na položenou otázku přinesl Tomáš Doucha. Nejprve upozornil na skutečnost, kdy definice malých, středních a velkých podniků uplatňovaná EU zdaleka neodpovídá tomu, jak jsou vnímány jednotlivé kategorie podniků v podmínkách českého zemědělství. 1 % největších zemědělských podniků hospodaří na 25 % zemědělské půdy a inkasuje 25 % zemědělských dotací. Na základě historických předpokladů je české a slovenské zemědělství charakteristické duální strukturou zemědělských podniků, přičemž významnější roli hrají podniky velké. Tyto země jsou také v EU jedinými, které neuplatňují regulaci velkých podniků „zastropováním“ zemědělských dotací.
Lukáš Čechura navázal svým doporučením pro zemědělský sektor, kdy zemědělské dotace by měly být využívány k „narovnání“ nedokonalostí kapitálového trhu. Zatímco od určité velikosti podniky přirozeně nahrazují pracovní sílu kapitálem, tedy investicemi do mechanizace a technologického vybavení přirozeně, malé podniky častokrát této úrovně nedosahují, resp. obtížně dosahují optimální úrovně kapitálové vybavenosti.
Téměř tříhodinová diskuse nabídla zajímavé a někdy i překvapující odpovědi panelistů například na otázky forem podpory malých a středních podniků, zaměření zemědělských dotací, vztahu malých a velkých zemědělských podniků a možnostem jejich kooperace. Úplný záznam panelové diskuse na téma role malých a středních podniků v regionálním rozvoji najdete na: https://ap.pef.czu.cz.