Slavnostní zasedání vědecké rady České zemědělské univerzity v Praze se v pondělí 25. dubna 2022 stalo příležitostí k zahájení oslav 70. výročí samostatné existence univerzity. Před zraky prorektorů, děkanů jednotlivých fakult a dalších vysokých akademických funkcionářů tvořících čestné kolegium převzali v aule své diplomy noví docenti a doktoři, do funkce byli uvedeni tři nově jmenovaní děkani a Cenu rektora získali emeritní akademičtí funkcionáři a významní partneři ČZU.
„Vymknuta z kloubů, doba šílí…“ poznamenal na úvod svého projevu rektor ČZU Petr Sklenička a Hamletovo prohlášení vzápětí zasadil do optimističtějšího kontextu: „Navzdory tomu akademický život na naší univerzitě ani v celé zemi neživoří. Vysoké školy se dokázaly přizpůsobit a pracovat v nových, mnohem tvrdších podmínkách. Navíc se staly nepostradatelnou strategickou infrastrukturou naší země. Osvědčily se jak v době pandemie, tak při aktuální pomoci ukrajinským uprchlíkům.“
Česká zemědělská univerzita v Praze se nejen dokázala se ctí vypořádat s pandemickou krizí, ale především její pomoc válečným uprchlíkům byla a je bezprecedentní. Důvodů k letošním oslavám jubilea však má mnohem víc. Dokázala se prosadit mezi nejlepší univerzity v České republice a výborně si stojí i v zahraničních hodnoceních. „Za 70 let jsme vybudovali unikátní moderní kampus, ve kterém je radost studovat i pracovat. Za 70 let prošly naší univerzitou stovky tisíc studentů. Jsem si jist, že máme být na co hrdí. Radujeme se z našich úspěchů, ale velmi dobře víme o potenciálu, jak kvalitu naší univerzity dále zvyšovat. Jdeme touto cestou, i když není z nejpohodlnějších. Jsme rádi, že na ní nejsme sami, že nás podporuje a že s námi spolupracuje celá řada partnerských organizací. Osm nejvýznamnějších tu dnes oceňujeme. A já jim chci poděkovat za jejich přízeň, velkorysost a spolupráci,“ zdůraznil profesor Petr Sklenička.
Ke svému kulatému výročí se univerzita rozhodla odměnit nejvýznamnější partnery Cenou rektora v podobě bronzové plastiky bohyně Ops. Putují do rukou osmi společností a institucí. Jsou mezi nimi Akademie věd ČR, Mendelova univerzita v Brně a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a také dvě bankovní instituce: Česká spořitelna, a.s, a MONETA Money Bank, a. s. Předními partnery ČZU v oblasti technologií jsou akciové společnosti STROM ŠKODA a ŠKODA Auto, což také nezůstalo bez projevu díků v podobě bohyně Ops. V prestižní osmičce pak rozhodně nemůže chybět dlouholetý a vynikající partner ČZU, akciová společnost T-Mobile Czech Republic. Té univerzita vděčí mj. za pokrytí sítí 5G v celém kampusu.
Za vynikající práci ve prospěch univerzity náleží bronzová plastika bohyně také emeritnímu prorektorovi prof. Ing. Václavu Hejnákovi, Ph.D., a emeritním děkanům prof. Ing. Ivě Langrové, CSc. (FAPPZ), prof. Ing. Janu Banoutovi, Ph.D. (FTZ) a Ing. Martinu Pelikánovi, Ph.D. (PEF).
Na slavnostní vědecké radě také z rukou rektora převzali jmenovací dekrety tři nově zvolení děkani doc. Ing. Tomáš Šubrt, Ph.D. (PEF), prof. Ing. Josef Soukup, CSc. (FAPPZ) a profesor Patrick van Damme (FTZ).
Významnou součástí programu byly promoce jedenácti nových docentů a devětatřiceti doktorů. Ty také byly posledním bodem programu slavnostního zasedání vědecké rady ČZU, kterou uzavřela studentská hymna Gaudeamus Igitur.