Na základě vzájemné spolupráce Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze a společnosti Zealabs, s. r. o., vznikl projekt “IoT Lab” s cílem přenést svět IoT z praxe do procesu výuky po praktické i teoretické stránce. Laboratoř moderních informačních technologií PEF byla vybavena novými výukovými sety zařízení pro Internet věcí (Internet of Things - IoT). Nákup vybavení laboratoře byl hrazen finančními prostředky z rozpočtu alokovaného na vybavení výukových prostor fakulty, jak je blíže specifikováno v článku Nový interiér a design sezení v atriu CEMS.
Součástí projektu IoT Lab je praktická výbava pro výuku fenoménu internetu věcí. Esence světa internetu věcí tak jak ho známe z praxe se stala součástí vybavení IoT laboratoře ve formě 10 kufrů s vybavením, které umožňuje studentům vytvářet jednotlivé části a funkční celky světa internetu věcí. Vybavení bylo rozděleno do tematických celků:
- Zemědělství,
- prostředí,
- voda,
- živé organismy,
- přenosová síť,
- lokalizace.
V prostorách univerzity byly instalovány některé komponenty pro vytvoření potřebné přenosové a lokalizační sítě. Na budově rektorátu je umístěna tzv. IoT brána, která pokrývá signálem široké okolí a umožňuje nasazení prvků a senzorů IoT sítě v interiéru i exteriéru. K dispozici jsou další zařízení pro pokrytí jednotlivých zájmových prostor. Na chodbách PEF jsou umístěny tzv. UWB prvky umožňující přesnou lokalizaci ve vnitřních prostorách a dále IoT čipy umožňující monitorovat obsazenost prostoru.
Na mapě je vyznačeno zelenou kružnicí zaručené pokrytí IoT sítí, žlutou naměřené pokrytí a červenou (jejíž poloměr je 1000 m) teoretické pokrytí za podmínky přímé viditelnosti na vysílač. K dispozici jsou pak ještě další čtyři brány pro rozšíření pokrytí, případně pro pokrytí jiných vybraných oblastí.
Technologie používá širokou paletu dostupných IoT služeb typu Microsoft Azure IoT Hub, Amazon AWS, IBM Bluemix a další, ale současně se jedná o otevřenou platformu, kterou je možné naprogramovat vlastními silami a data posílat a vizualizovat ve vlastním datovém centru.
Koncepce IoT Laboratoře umožňuje poskládat funkční provedení IoT uvnitř i ve vnějších prostorách modulárním způsobem. Řešení je možné dále rozšiřovat o nové části dle potřeby. Součástí řešení jsou senzory s vysokou přesností umožňující vytvářet projekty s relevantními daty pro vědecké využití.
V rámci vzájemné spolupráce PEF a společnosti Zealabs, s. r. o., přispěl svou prezentací, také na posledním pořádaném Hackathonu (2. a 3. dubna), zástupce společnosti Ing. Adrian Čech a představil možnosti IoT zařízení. Účastníkům dále přiblížil několik případových studií a ukázal některá zařízení, která jsou instalována v budově fakulty.
Společnost Zealabs, s. r. o., se realizuje v oblasti speciálních návrhů konkrétních technologických řešení v průmyslu i veřejném sektoru s cílem dosáhnout zefektivnění procesů a úspor. Využívá technologie internetu věcí a znalostí jednotlivých částí infrastruktury a procesů pro vytvoření tzv. “end-to-end“ řešení konkrétních problémů. Výstupem je efektivnější využití prostoru, získání dalších kapacit pro výrobu nebo dodatečné data a souvislosti, které umožní další rozvoj v předmětné činnosti.