Hackathon IoT a chytrá ČZU

 

IoT a chytrá ČZU - to bylo tématem 4. ročníku Hackathonu, který proběhl na půdě Provozně ekonomické fakulty 2. a 3. dubna 2019. Cílem akce bylo navrhnout aplikace pro zlepšení kvality života v kampusu ČZU s využitím dat nejen z IoT a dalších chytrých zařízení. Hackathon byl pořádán Katedrou informačních technologií za podpory Střediska informačních služeb PEF, a to v rámci řešení interního grantu PEF „Life Sciences 4.0“.

Hackathonu se zúčastnilo celkem šest studentských týmů, každý po třech účastnících. Studenti v rámci soutěže vytvářeli prototypy aplikací, které na závěr prezentovali. Základní myšlenkou, bylo navrhnout aplikaci, která by využívala nejen data ze zařízení IoT, ale kombinovala i existující datové zdroje z různých oblastí.

Na úvod přivítal studenty několika slovy proděkan Provozně ekonomické fakulty Ing. Roman Kvasnička, Ph.D. Následovalo představení cíle, smyslu a zadání. Poté proběhlo několik odborných přednášek. Zástupce společnosti Zealabs Ing. Adrian Čech představil možnosti IoT zařízení, několik případových studií a ukázal některá zařízení, která se instalují v budově fakulty. Následovala prezentace společnosti SAP Concur. Její zástupce Mgr. Jan Dědeček nejprve představil činnost firmy a následně poradil, jak vytvářet prototypy, na co si dát pozor a na co se zaměřit. Závěrečnou prezentaci obstarali zástupci IQRF aliance. Ti představili technologii IQRF a další možnosti využití IoT zařízení. Přesně v 10:40 byly zahájeny práce na vlastních prototypech. Po většinu dne pak byli k dispozici studentům odborní mentoři ze zúčastněných společností. Týmům poskytli cenné rady a navedli je správným směrem.

První soutěžní den skončily poslední týmy před devátou hodinou večer. Pokračovalo se poté druhý den od 8:00 a práce finišovaly v jednu hodinu. Každý tým si připravil prezentaci, kde představil vlastní prototyp – jeho cíle, použité zdroje dat, celkový koncept řešení, ale i přínosy pro ČZU. Prezentace hodnotila čtyř-členná komise složená ze zástupců společnosti Zealabs, Concur, IQRF aliance a pořádající Katedry informačních technologií.

Závěrečného vyhodnocení se pak kromě zástupců všech společností zúčastnil vedoucí Katedry informačních technologií Ing. Jiří Vaněk, Ph.D. a děkan PEF Ing. Martin Pelikán, Ph.D. Celá akce proběhla v přátelské atmosféře. Studenti přinesli cenné nápady a podněty, které přispějí ke zkvalitnění života v kampusu ČZU. Některé výstupy budou realizovány v rámci řešení interního grantu PEF „Life Sciences 4.0“ a připravovaného portálu.

Fotogalerie a podrobnosti o představených prototypech jsou na webu Katedry informačních technologií.

 

Autoři: Jan Masner a Michal Stočes

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.