ČZU je opět nejekologičtější univerzita v ČR

Rok tvrdé práce se vyplatil. ČZU poskočila v žebříčku UI Green Metric World University Rankings na 31. místo. Patří tak ke světové špičce v ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Hospodaření s vodou, vzdělávání a nakládání s odpady. To jsou kategorie, ve kterých ČZU získala nejvyšší ohodnocení. I díky tomu poskočila podle čerstvě publikovaného žebříčku o 15 míst nahoru oproti předchozímu roku. „Už v loňském roce jsme zaznamenali skvělý úspěch. To že se nám za rok podařilo posunout se o tolik dopředu, je jasným důkazem, že rok naší tvrdé práce se vyplatil. Rozhodně se ale chceme i nadále posunovat dopředu,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička.
Žebříček se zaměřil na 6 kategorií, patřila mezi ně samotná infrastruktura, energie a klimatická změna, odpad, voda, doprava a výuka. Mezi vysoce hodnocené podkategorie na ČZU pak patřilo například množství zelených ploch v kampusu, chytré technologie implementované do budov, program na recyklaci odpadů, zadržování vody v kampusu či například poměr předmětů zaměřených na udržitelnost. „Naše aktivity se v těchto směrech neustále rozšiřují. V nedávné době jsme například otevřeli nový High-tech technologie-výukový pavilon, kde se využívá systému rekuperace energie  a kromě jiného je tu dešťová voda odváděna do vsakovacích studní,“ vysvětlil rektor.
Takzvanými „zelenými“ technologiemi bude disponovat i Pavilon tropického zemědělství, který je momentálně ve výstavbě. Budova bude mít systém zachytávání dešťové vody propojený s jímkami a retenční nádrží. Voda se následně bude používat na zalévání. „Pavilon také bude mít předsazenou fasádu s popínavými rostlinami nebo také dva stojany na dobíjení elektromobilů,“ popsal Dan Heuer, specialista společenské odpovědnosti ČZU.
Do udržitelných aktivit jsou motivovaní také studenti. ČZU totiž pořádá každoročně soutěž, v jejímž rámci studentské týmy vymýšlí projekty zaměřené na udržitelnost kampusu. V letošním roce se tak díky tomu povedlo zavést vratné kelímky na kávu a začít studenty a zaměstnance motivovat k tomu, aby si u automatů na kávu nebrali plastové kelímky, ale chodili například se svými hrnečky. Dále se podařilo v pěší zóně mezi kolejemi nainstalovat LED žárovky, které jsou příznivější pro spánek a nepřitahují hmyz.
Díky studentům také úspěšně funguje Freeshop, tedy obchod, kde kdokoliv může nechat nepotřebné věci a cokoliv si zase odnést. Služba funguje zdarma. V ČZU shopu je k dispozici bezobalový prodej kosmetiky a čisticích prostředků. Na udržitelnost se zaměřuje i nově chystaný sortiment univerzitních propagačních předmětů. Podrobnější informace k udržitelným aktivitám na ČZU, objevíte na webu https://csr.czu.cz/cs/.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.