Popis aplikace
Program BORMTester vznikl v rámci tvorby doktorské disertační práce [2] na České zemědělské univerzitě v Praze a v rámci práce na projektu IZMAN (č. 2C06004 MŠMT)
Program BORMTester slouží k otestování, zda model informačního systému byl vytvořen korektně za použití metody BORM [1]. Při kontrole se využívá skutečnosti, že metoda BORM je založena na metodě postupných transformací ([2] a[3]).
Vstupem pro je model informačního systému vytvořený pomocí metody BORM a předpisy všech transformací povolených v metodě BORM a výstupem je seznam prvků, které nevznikly povolenou transformací.
V současné době je podporován import modelů vytvořených pomocí CASE nástroje Craft.CASE ve formátu CSV.
Program lze ovládat pomocí grafického uživatelského rozhraní (GUI)
BORMtester.py [-gui]
nebo za použití příkazové řádky
BORMtester.py [-verbose] [-help] vstup [výstup]
Parametry:
-gui spuštění s grafickým rozhraním
-verbose podrobný výstup
-help zobrazí nápovědu
vstup jméno adresáře, v kterém je uložen model ve formátu CSV
výstup jméno souboru, do kterého se ukládá zápis o provedeném testu (jinak na std. výstup )
Při použití gui se po spuštění programu objeví úvodní okno, v kterém si (pomocí tlačítka Import) zvolíme adresář, v němž jsou umístěny soubory vstupního modelu. Následně tlačítkem Test spustíme vlastní test modelu. Nakonec lze uložit vygenerovaný protokol testu (pomocí Uložit log).
Použitá literatura:
[1] Merunka, V., Knott, R, Polak, J.: The BORM Methodology: a third generation fully object-oriented methodology. In Knowledge-Based Systems. Elsevier Science International. New York. ISSN 0950-705
[2] Pícka Marek. Vývoj objektově orientovaných informačních systémů pomocí metody postupných transformací : doktorská disertační práce. Česká zemědělská univerzita v Praze 2010. (dosud neobhájeno)
[3] Pícka Marek, Pergl Robert: Gradual modelling of information systems - Model of Method Expressed as Transitions between Concepts. In Proceedings of the 8th International Conference on Enterprise Information Systems - ICEIS 2006. INSTICC - Institute for Systems and Technologies of Information and Communication. 2006. ISBN 972-8865-43-0.
Licenční podmínky
Creative Commons BY-NC-ND - http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/.
Kontakt a odkazy
Soubory ke stažení (instalační soubory, dokumentace k programu, návod atp.)
Nástroj je napsán v programovacím jazyce Python 2.7 (ke stažení zde), za pomocí multiplatformní knihovny wxWidgets (ke stažení zde).