Podnikatelský den 2024 na ČZU

Ve středu 24. dubna 2024 se na půdě České zemědělské univerzity v Praze odehrál již tradiční "Podnikatelský den", během kterého kampus ožívá pestrou škálou stánků nabízejících unikátní produkty a služby.  Na svědomí je mají studenti předmětu Podnikatelské dovednosti vedeného lektory Katedry managementu a marketingu Provozně ekonomické fakulty. Tato akce je pro ně vrcholem semestru, který jim poskytuje platformu pro praktické uplatnění akademických znalostí, ale také pro otestování podnikatelských dovedností v reálném prostředí.

Studenti předmětu Podnikatelské dovednosti se na tuto akci intenzivně připravovali celý semestr. Každý tým měl za úkol vytvořit a realizovat originální podnikatelský nápad, který by nejen splňoval požadavky předmětu, ale byl také schopný přitáhnout zájem skutečných zákazníků. Nemohli prodávat jen tak všechno. Zákaz prodeje jídla a nápojů, přeprodej či využití hazardu nebo reprodukované hudby, vyžadoval od studentů nejen kreativitu, ale i strategické myšlení v oblasti produktového designu a služeb.

Jak si s tím kdo dokázal poradit, se ukázalo právě během Podnikatelského dne. Od ranních hodin se kampus proměnil v živý trh, kde každý stánek nabízel něco unikátního. Návštěvníci mohli nakupovat různé produkty – od ručně vyráběných tašek, přes ekologická mýdla či svíčky, až po relaxační pomůcky či speciální otvíráky. Pestrá byla i nabídka služeb, které zahrnovaly vše od zábavných her, fotokoutku či semináře v oblasti finanční gramotnosti.

Navzdory pečlivé přípravě se studenti nevyhnuli nečekaným situacím, které vyžadovaly rychlé řešení problémů. Od počasí, které mohlo ovlivnit venkovní stánky, až po technické problémy s elektronickými zařízeními. To vše testovalo jejich schopnost adaptace a flexibilitu. Další překážkou byla logistika a organizace samotného dne. Studenti museli nejen plánovat a připravovat své projekty, ale také zabezpečit materiál, vybavení a prostor pro své stánky. V neposlední řadě, práce v týmech přinesla své vlastní výzvy. Kromě technických a obchodních dovedností se mnoho studentů shodlo, jak neocenitelné pro ně byly zkušenosti získané v oblasti komunikace a řešení konfliktů. Práce v týmu a pod tlakem poskytla studentům neocenitelný náhled do dynamiky skutečného podnikatelského prostředí, což je připravilo na budoucí kariérní výzvy.

Závěrem by tým lektorů rád vyjádřil poděkování všem, kteří se podíleli na úspěchu Podnikatelského dne 2024. Speciální patří panu kvestorovi Ing. Jakubu Kleindienstovi, za povolení celé akce v areálu ČZU, dále pak panu děkanovi doc. Ing. Tomáši Šubrtovi, Ph.D. a tajemníkovi Mgr. Josefu Beránkovi za podporu akce v prostorách PEF ČZU a také všem technickým pracovníkům univerzity, kteří pomáhali studentům zajistit některé jejich požadavky na materiální podporu.

A konečně, velké poděkování patří také všem studentům předmětu Podnikatelské dovednosti, jejichž tvrdá práce, kreativita a odhodlání byly klíčové pro úspěch této akce.